Ismand (fræk vits)

November 27th, 2005 by Jokemaster

To mænd, en hvid og en sort, kommer gående nøgne hen ad stranden. Længere henne ad stranden kommer en pigekostskole, som er på udflugt for første gang i deres liv, og derfor aldrig tidligere har stiftet bekendtskab med drenge. Da de to mænd ser pigerne, gemmer den sorte sig bag en palme, mens den hvide stolt af sig selv bliver stående. Da pigerne kommer helt tæt på får de øje på manden og løber over til ham.
- Hvad er det du har der, spørger de og peger på hans manddom.
- Nå, den! Det er en ismaskine svarer han, efter en kort tænkepause.
- En ismaskine, hvordan virker den?
- Hiv i håndtaget og se hvad der sker, siger manden.
Efter en stund uden at der sker noget, må manden forsikre at maskinen ikke er i uorden, men at den bare skal varmes op. Pigerne arbejder flittigt, og efter et øjeblik kommer han ud i hånden på en af pigerne.
- Hvad er det?
- Det er vanilleis, svarer manden.
- Jeg elsker vanilleis, siger en anden pige, hvorpå hun kaster sig på knæ og begynder at sutte på mandens “ismaskine”.
Da det sker, lyder der et brøl bag palmen, hvor negeren kommer frem svingende med en klokke, mens han råber: Chokoladeis, chokoladeis!!!

Posted in Frække vittigheder


Skriv en kommentar

Bemærk venligst: Godkendelse af kommentarer er slået til og gør at din kommentar til vittigheden ikke ses med det samme. Der er ingen grund til at skrive din kommentar igen.

Om Vittigheder på net

Vittighed, joke, gåde og andet sjovt | Vittigheder på net

Vits, vittighed, joke, jokes, sjov og gåder